Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

O iki siyah eleman transistör ve kodları ST9014C.

Şimdi o iki diyot hiç deger vermedi ne radyo ne cd kademesinde iken.
Function switci ile o diyotlardaki voltajı da değiştiriyorsun demekki.
Çünkü function değiştikçe diğer kaynaktaki voltajları da kapatıyorsun ki o kısım da kapansın.
Yani CD yi seçtiğinde radyo veya kasetin regüle beslemesini de kesecektir. Ya da teybi seçersen CD nin elektriğini (regüle beslemesini) kesersin.
Şimdi bunları doğrulamak için şunu yap.
Function switci takip ederek bu voltajların nerelerden nerelere gittiğini bulmaya çalış.
Eğer ölçüm noktasındaki 19V doğrudan teyp radyo ya da CD nin beslemesine gidiyorsa o iki gara transistörlere yoğunlaşabiliriz.
Regüle devreleri illa entegre ile yapılmayabilir. Birkaç transistör ile de regüle yapılıp gayet güzel çalıştırılabilir.
Eğer regüle için kullanılan transistörler bozulmuşsa 19V u aynen CD ye gönderebilir. Bu durumda CD tamamen parazitlenir.

Usulen o transistörlerin bilgilerini de yükleyim.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/611002/UTC/9014C/1

Eğer kör topal deneme yapmak istersen bu transistörleri ölçebilir, veya doğrudan değiştirebilirsin.

Son düzenleme:
Function switci ile o diyotlardaki voltajı da değiştiriyorsun demekki.
Çünkü function değiştikçe diğer kaynaktaki voltajları da kapatıyorsun ki o kısım da kapansın.
Yani CD yi seçtiğinde radyo veya kasetin regüle beslemesini de kesecektir. Ya da teybi seçersen CD nin elektriğini (regüle beslemesini) kesersin.
Şimdi bunları doğrulamak için şunu yap.
Function switci takip ederek bu voltajların nerelerden nerelere gittiğini bulmaya çalış.
Eğer ölçüm noktasındaki 19V doğrudan teyp radyo ya da CD nin beslemesine gidiyorsa o iki gara transistörlere yoğunlaşabiliriz.
Regüle devreleri illa entegre ile yapılmayabilir. Birkaç transistör ile de regüle yapılıp gayet güzel çalıştırılabilir.
Eğer regüle için kullanılan transistörler bozulmuşsa 19V u aynen CD ye gönderebilir. Bu durumda CD tamamen parazitlenir.

Usulen o transistörlerin bilgilerini de yükleyim.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/611002/UTC/9014C/1

Eğer kör topal deneme yapmak istersen bu transistörleri ölçebilir, veya doğrudan değiştirebilirsin.
Transistörleri ölçmüştüm saglamlar multimetreye göre.

Nasıl ölçtün.
O transistörlerin ölçümü hfe ölçümü ile yapılabilir.
Diyot kademesinde ölçmüştüm.Saglamlık testi demek dogru olur sanırım.Hfe ile bildigim kadarıyla detaylı ölçüm yapılmakta.
O kademede multimetremde var esasında.

Prensip şeması.
REG.png

Hemen hemen tüm cihazlardaki prensip, bu şema üzerine kuruludur.
Trafodan gelen AC voltaj köprü diyot ile doğrultularak ana kondansatöre verilir. Ana kondansatör üzerindeki voltaj trafo voltajından 1.41 katı büyük okunabilir. Bu voltaj riple ve gürültülere açık durumdadır ve güç katları haricinde pek kullanılmaz.
Ripple ve gürültülerin engellenmesi için voltajın regüle edilmesi (sabitlenmesi) ve gürültülerinden arınmış olması gerekmektedir. Bu sebeple teknikte muhtelif regüle devreleri kullanılır.
Regüleli voltajın değeri, ön devrelerin (CD TUNER veya TAPE) devrelerinin çalışma gerilimine ayarlanmıştır ve 5V tan 12V a kadar bir değerde olabilir.
Bu cihaz için öngörülen regüle voltaj değeri tahmini 9V civarıdır.
CD TAPE veya TUNER devrelerinin besleme kabloları bulunup bu kablolardaki voltaj ölçülürse, sonuca gidilecektir.
Buralarda ölçülen voltajın ana kondansatörde ölçülen voltajdan daha düşük ve sabit olması şarttır.
Function sivicindeki voltaj dağıtım uçları tespit edilirse, bu voltajın nereden geldiği devre yollarını takip ederek bulunabilir. Bu da bizi doğrudan regüle devresine götürecektir. Eğer regüle devresi çıkışı regüle edilmemiş ise (ki aksaklık burdadır) regüle devresindeki arızalı ekipmanlar tespit edilebilir ve sonuca gidilebilir.

Prensip şeması.
Ekli dosyayı görüntüle 102093
Hemen hemen tüm cihazlardaki prensip, bu şema üzerine kuruludur.
Trafodan gelen AC voltaj köprü diyot ile doğrultularak ana kondansatöre verilir. Ana kondansatör üzerindeki voltaj trafo voltajından 1.41 katı büyük okunabilir. Bu voltaj riple ve gürültülere açık durumdadır ve güç katları haricinde pek kullanılmaz.
Ripple ve gürültülerin engellenmesi için voltajın regüle edilmesi (sabitlenmesi) ve gürültülerinden arınmış olması gerekmektedir. Bu sebeple teknikte muhtelif regüle devreleri kullanılır.
Regüleli voltajın değeri, ön devrelerin (CD TUNER veya TAPE) devrelerinin çalışma gerilimine ayarlanmıştır ve 5V tan 12V a kadar bir değerde olabilir.
Bu cihaz için öngörülen regüle voltaj değeri tahmini 9V civarıdır.
CD TAPE veya TUNER devrelerinin besleme kabloları bulunup bu kablolardaki voltaj ölçülürse, sonuca gidilecektir.
Buralarda ölçülen voltajın ana kondansatörde ölçülen voltajdan daha düşük ve sabit olması şarttır.
Function sivicindeki voltaj dağıtım uçları tespit edilirse, bu voltajın nereden geldiği devre yollarını takip ederek bulunabilir. Bu da bizi doğrudan regüle devresine götürecektir. Eğer regüle devresi çıkışı regüle edilmemiş ise (ki aksaklık burdadır) regüle devresindeki arızalı ekipmanlar tespit edilebilir ve sonuca gidilebilir.
Ben gibi bir acemiye ağır geldi fakat sınırları zorlayıp deneyecegim.

Ben gibi bir acemiye ağır geldi fakat sınırları zorlayıp deneyecegim.
Azimle FARE DAŞI DELER demişler.
Bu arada bazı yerlere de baktım.
Daha önce bahsetmiş olduğum 2 adet transistörden hariç bir transistör daha var. Bu bölüm de muhtemel regüle devresi.
Üstelik bu devrenin kaynağı çıkış entegresinden beslenmektedir.
Bu devrenin çıkışını da bularak buradaki voltajı ölçmende fayda vardır.
IMG_2a.jpg
ÖNEMLE BELİRTEYİM.
Bir regüle devresinin şase hatları tam olarak şaseye irtibatlanmıyorsa o regüle devresi iş yapamaz.
Bu sebeple kopuk olan tüm şase hatlarını dikkatlice inceleyip ilmine göre lehimlemen şarttır.

Azimle FARE DAŞI DELER demişler.
Bu arada bazı yerlere de baktım.
Daha önce bahsetmiş olduğum 2 adet transistörden hariç bir transistör daha var. Bu bölüm de muhtemel regüle devresi.
Üstelik bu devrenin kaynağı çıkış entegresinden beslenmektedir.
Bu devrenin çıkışını da bularak buradaki voltajı ölçmende fayda vardır.
Ekli dosyayı görüntüle 102108
ÖNEMLE BELİRTEYİM.
Bir regüle devresinin şase hatları tam olarak şaseye irtibatlanmıyorsa o regüle devresi iş yapamaz.
Bu sebeple kopuk olan tüm şase hatlarını dikkatlice inceleyip ilmine göre lehimlemen şarttır.
Bakmakla görmek farkı.
Dediginiz gibi bir adet daha transistör varmış,kondansatör altına gizlenmiş yeni farkettim.
Kart üzerinde ölçtüm arızalı yani hem eksi hem artı prop olarak deger veriyordu,kısmen arızalı mı denir bilemiyorum.

Aynısının sıfırını alıp değiştirdim fakat arıza devam ediyor.
Devreden söküp ölçtügümde ise saglam oldugunu gördüm transistörün.

Sizin tarifi becerecek bilgim,tecrübem yok ancak uygulayacagım bir şekilde.
En sonu tüm (20) kondansatörü yenileri ile değiştirecegim.
Daha yeni başlamışken elektronikten sogutmaya basladı beni bu sacma arıza :)

Sizin tarifi becerecek bilgim,tecrübem yok ancak uygulayacagım bir şekilde.
En sonu tüm (20) kondansatörü yenileri ile değiştirecegim.
Rastgele malzeme değişimi yapmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Kim önerdi bilmiyorum ama bu gibi önerileri kaale almamalısın.

O devrede bir tane de zener diyot bulunuyor. (VZ)
En azından bu diyodu ve parelel bağlı olan kondansatörü ölçebilirsin.
Zener diyodun değeri belli ise o transistörün çıkışında yaklaşık zener diyot voltajı kadar voltaj ölçebilmelisin. Bu voltajın çıkışlarını takip edersen diğer devrelere (konnektör) gittiğini görebilirsin.
Disiplinli bir çalışma yöntemi ile ilerlemelisin.

KÖPÜRME NOTU: :mad:
Ben burada eldeki verileri mıncıklayarak mümkün mertebe bilimsel yönden sonuca gitmeye çalışıyorum. Ama anlaşılacağı üzere başkalarından da öneri almış bulunuyorsun.
IMG_2a.jpg
Sarı çizgi ile belirtmiş olduğum hatlar diğer devreleri de ilgilendiren ve regüleli bir besleme hattıdır.
Bu hattın devreleri çalıştıran hat mı yoksa devreleri kontrol eden bir voltaj hattı mı olduğunu anlamak için genel olarak şemaya ihtiyaç duyulur. Ancak uzman bir kişi bu hattı takip ederek, şema olmaksızın da anlayabilir.

Son düzenleme:
Cihazın fişini ters takıp denedin mi?
Trafonun giriş nötür hattına bazen trafo çıkışının toprağını bağlıyorlar.
Trafo çıkışını kontrol kalemi ile kontrol et. Yanmaması lazım.
Yanıyorsa kaçak akım vardır.

Forum istatistikleri

Konular
129,224
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Geri