Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

anlaşıldı burada olayı GÖRME konusunda bir sıkıntı var, size gerçeği anlattım ama siz masal anlatıldığını düşünüyorsunuz, siz sanırım konuyu tam anlamayadınız, dengesiz yüklenme işletme topraklamasından akım akıtır mı akıtmaz mi bunu tartişirken şimdi bana nötr toprak gerilimini anlatıyorsunuz, çok ilginç herhalde kendimizi ifade edemiyoruz bir noktadan sonra, bu konuyu okuyanlar değerlendirsiniler artık bu kadar temel şeyleri tartişip yorulmak istemiyorum herkes bildiği gibi uygulasın..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
anlaşıldı burada olayı GÖRME konusunda bir sıkıntı var, size gerçeği anlattım ama siz masal anlatıldığını düşünüyorsunuz, siz sanırım konuyu tam anlamayadınız, dengesiz yüklenme işletme topraklamasından akım akıtır mı akıtmaz mi bunu tartişirken şimdi bana nötr toprak gerilimini anlatıyorsunuz, çok ilginç herhalde kendimizi ifade edemiyoruz bir noktadan sonra, bu konuyu okuyanlar değerlendirsiniler artık bu kadar temel şeyleri tartişip yorulmak istemiyorum herkes bildiği gibi uygulasın..

Arkadaşım dengesiz yüklenmede nötr'de gerilim oluşduğunu kabul ediyorunuz ama buna bağlı bir dirençten akım geçmediğini idda ediyorsunuz. Gerilim var direnç var akım yok hey gidi ohm kanunu heyyy daha ne diyeyim size ben ? sözümona kirchoff kanunundan bahsediyorsunuz ama çatır çatır ohm kanununu yiyorsunuz...
Hadi iyigeceler bu kadar tiyatro yeter...

sayın analizör yukarıda verdiğiniz örnek için nötr iletkeni birden fazla noktada topraklanmış bir tesiste ibaresi düşseydiniz size hak verirdim ama siz direk dengesiz yüklenmede nötr (burada daha çok yildiz noktasi akla geliyor ) den toprağa akım akar dediğinizde haksız durumdayken şimdi işinize yarayacak bir örneği getirmiş haklı duruma geçmeye çalışıyorsunuz ki böyle çabalar sizi bir yere kadar kurtarır. Evet yukaridaki örnek söylediğiniz şeyle uyuşuyor ama "Nötrden toprağa akan akım nötr iletken direnci ve ona seri işletme topraklama direncine maruz kalır bu direnç değerine görede Nötr-toprak arası gerilim oluşur ve bu yine kaçınılmazdır. Dengesizlik ne kadar az ise nötr iletken direnci ve işletme topraklama direnci ne kadar düşükse Nötr-toprak arası gerilimde o denli düşük olur" cümlesi size ait ve ben hiçbir yerde işletme topraklamaLARı ibaresini kullandığınızı görmedim. Sizi düzeltirken haklıydım ama şimdi bu şekille birlikte siz de haklı duruma geldiniz ama yaklaşık 20 mesaj sonra. Yine de güzel tartişma oldu umarım faydalı olmuştur herkese...

sayın analizör yukarıda verdiğiniz örnek için nötr iletkeni birden fazla noktada topraklanmış bir tesiste ibaresi düşseydiniz size hak verirdim ama siz direk dengesiz yüklenmede nötr (burada daha çok yildiz noktasi akla geliyor ) den toprağa akım akar dediğinizde haksız durumdayken şimdi işinize yarayacak bir örneği getirmiş haklı duruma geçmeye çalışıyorsunuz ki böyle çabalar sizi bir yere kadar kurtarır. Evet yukaridaki örnek söylediğiniz şeyle uyuşuyor ama "Nötrden toprağa akan akım nötr iletken direnci ve ona seri işletme topraklama direncine maruz kalır bu direnç değerine görede Nötr-toprak arası gerilim oluşur ve bu yine kaçınılmazdır. Dengesizlik ne kadar az ise nötr iletken direnci ve işletme topraklama direnci ne kadar düşükse Nötr-toprak arası gerilimde o denli düşük olur" cümlesi size ait ve ben hiçbir yerde işletme topraklamaLARı ibaresini kullandığınızı görmedim. Sizi düzeltirken haklıydım ama şimdi bu şekille birlikte siz de haklı duruma geldiniz ama yaklaşık 20 mesaj sonra. Yine de güzel tartişma oldu umarım faydalı olmuştur herkese...
Sn hemmuhhemtek ile ilgili tartışma mesajlarımı incelerseniz işletme topraklamasından bahsettiğimi anlayacaksınız üstte verdiğiniz bana ait mesajda zaten bunu kanıtlıyor.
Ben hiç bir zaman kalp kırıcı,karşımdaki insanı aşağılayıcı küçümseyici yorum yapmak istemiyorum yapanlarıda kınıyorum ancak konu öyle bir noktaya geliyorki kıvılcım çaksan patlayacak o zaman zarfındada çakmak çakıldığında patlama gerçekleşiyor ondan sonra yangını söndürmekle uğraş nerdeee herkes körükle gidiyor.
Biz teknik elemanlar birbirimizle ne kadar seviyeli tartışma ortamı yaratırsak ne kadar beyin fırtınası yaparsak o denli ortaya güzel yorumlar çıkacaktır ve yanlışlarımızıda o denli düzeltmiş olacağız. Forumda çıkan tarışmaların hepsi etki tepki neticesi çıkıyor.Dikkat ederseniz uzun süre tartışmanın hararetinden çekinenler yorum yapmaktan kaçtı. Aramızda böyle olumsuz ortamlar oluşmasına bir daha izin vermeyelim birimiz yanlış yapıyorsa diğerimiz frene basmasını bilsin. Bencede faydalı bir tartışma oldu (kırıcı diyaloglar hariç).

ya hocam sen bana ne bakiyorsun ben kimseyi kırmam kıramam istesem de, küçümseyici olduğumu düşünmüyorum hatta size bilgili olduğunuzu teslim ettim, üzerinize biraz geldim o da eski bir mevzudan ileri geliyor o mevzuda beni bayaa bi deli etmiştiniz:)
her neyse sonuçta bu tartişmalar hayırlara vesile olsun tüm kardeşlerimiz sayemizde ve onların sayesinde bizler de birşeyler öğrensin öğrenelim inş, kardeşliğimiz ve töremiz daim olsun...

Allah muhabbetinizi arttırsın ama benim kafam yine basmadı.3fazın dengesiz yüklenmesi dolayısıyla nötr kablosundan geçen akım trafonun yıdız noktasına ulaştığında ne olur?Diğer fazlara mı sirayet eder? yoksa işletme toprak kablosu üzerinden toprağa mı akar?
Toprağa akış yoksa:ben1600kva trafonun yıldız noktasını 185lik kabloyla boşuna mı topraklattım.(eğer böyleyse fabrikayı boşuna masrafa soktuk.70lik yeter abi diğen taşeron firmadaki çocuk haklı mı?)Zil kablosu çektirseydim de olur muydu?

arkadaşlar bayağı bi bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler.

Yorumu içindedir.

Ekli dosyalar

• işletme topraklaması.rar
    7.6 KB · Görüntüleme: 627
  • tnkesitrp1.rar
    31.5 KB · Görüntüleme: 23
  • ttkesitfu8.rar
    29.5 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
bence Sn. analizör bu konuda haklı başımıza gelen ilginç bir olay bu konuyla alakalı köy guruplarımızın birinde yüksek voltaj ihbarı aldık olayı incelediğimizde işletme topraklamasının koptuğunu ve trafo nötr ünde 80 volt gerilim olduğunu gördük yaklaşık 30 direk ötedeki son abonelere ulaşan voltaj ne kadar olur dersiniz 410 volt trafoya yakın abonelerde ise 240 volt işletme topraklamasını onardık ve tekrar ölçüm yaptık değerler 225 volta ulaştı son abonede 215 civarıydı

şimdi işletme toprakalmasından akım akmaz diyen arkadaşlara soruyorum neden işletme topraklaması yokken daha yüksek voltaj ölçüyoruz işletme topraklaması bağlı iken normal değerleri ölçüyoruz

Syn emedoyatör; TEDAŞ'ta çalıştığınız için sizden bir şey rica edecem. Dengesiz yüklü olan ve nötüründen akım akan bir kaç dağıtım trafosunun panosuna gidip, bir pensampermetreyle
işletme topraklarından bir akım akıp akmadığını akıyorsa değerlerini,
trafodan panoya gelen nötr kablosundan/barasından bir akım akıp akmadığını, akıyorsa değerlerini, buraya yazabilir misiniz?

Allah muhabbetinizi arttırsın ama benim kafam yine basmadı.3fazın dengesiz yüklenmesi dolayısıyla nötr kablosundan geçen akım trafonun yıdız noktasına ulaştığında ne olur?Diğer fazlara mı sirayet eder? yoksa işletme toprak kablosu üzerinden toprağa mı akar?
Toprağa akış yoksa:ben1600kva trafonun yıldız noktasını 185lik kabloyla boşuna mı topraklattım.(eğer böyleyse fabrikayı boşuna masrafa soktuk.70lik yeter abi diğen taşeron firmadaki çocuk haklı mı?)Zil kablosu çektirseydim de olur muydu?

evet, firmada çalışan çocuk haklı. topraklama iletkeninin taşıyacağı akımın nasıl hesaplandığı ile ilgili düküman yukarıda var.

sayın hemmuhhemtek, şekli doğru yorumladıysam işletmenin bir noktasındaki nötr toprak ile temes ettiğinde açması olağan ama trafo yıldız noktası ile toprak arasında kaçak akım bağlandığında atmaması gerekir diyorsunuz.(toprağa akım akmadığını daha önceki yazılarınızda zaten belitmiştiniz)Mümkün olursa yarı 1600kva trafomun yıldız noktası ile toprak arasına bir tane bağlayıp sonucu sizlerle paylaşırım.
kolay gelsin

evet bunu denemenizi ve sonucu söylemenizi 4 gözle bekliyorum.

değerli meslektaşlarım
Dünkü vaadim üzerine 1600kva trafomun nötr buşingi üzerinden siemens40A30mA kaçak akım bağladım.Kaçak akım attı.Ben sizler kadar trafolar konusunda uzman değilim.Değerli yorumlarınız da benim için öğretici oldu.Kaçak akımın atmasının sebepleri kanımca şunlar olabilir:
Trafonun yıldız noktasına fiziken temas mümkün değildir.(en uygun yer buşing)bu sebeple Gerçek temas sağlanamadığından bu durum ortaya çıkmıştır.
Sistemimde harmonikler vardır bu sebep oluyordur(?)
Eğer gerçek temas sağlanamadığı için bu durumun gerçekleştiği düşünülüyorsa işletme topraklamasının da bu özellik dikkate alınarak seçilmesi uygun olmaz mı?
Yorumlarınızı bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,892
Kullanıcılar
451,037
Son üye
hskaban

Yeni konular

Geri